СПІВВЛАСНИК КВАРТИРИ ПОВИНЕН ОПЛАЧУВАТИ КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ, НАВІТЬ ЯКЩО НИМИ НЕ КОРИСТУЄТЬСЯ
Співвласник квартири (будинку) повинен сплачувати витрати на утримання квартири (будинку), навіть якщо між співвласниками відсутні договірні відносини щодо розподілу цих витрат та співвласник не користувався відповідними послугами.
Відповідне положення міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 19.08.2020р. у справі №703/2200/15-ц.
Обставини справи:
Сторони є співвласниками оспорюваної квартири і відповідно до закону зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Позивач сплатив комунальній послуги, що підтверджується наявними у матеріалах справи квитанціями. Позивач вважав, що сплатив замість відповідача грошові кошти у розмірі 5 272,33грн. за надані комунальні послуги, а тому вказана сума підлягає стягненню із відповідача на користь позивача.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову та вказав, що у зв’язку з тим, що між сторонами відсутні договірні відносини щодо розподілу витрат на утримання спірної квартири, а позивачу нарахована плата за користування ним послугами, при цьому відповідач вказаними послугами не користувалась, заявлені позивачем вимоги щодо стягнення витрат за комунальні послуги не підлягають задоволенню.
Апеляційний суд зазначене рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Позивач з такими рішеннями судів не погодився і подав касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду:
Верховний Суд не погодився з рішеннями попередніх судів і частково задовольнив касаційну скаргу, що обґрунтував наступним чином:
Ст.360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними із спільним майном.
Боржник, який виконав солідарний обов’язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього (ч.4 ст.544 ЦК України).
Кожен співвласник зобов’язаний брати участь у витратах щодо утримання майна, що є у спільній частковій власності, незалежно від того, хто здійснює фактичні дії, спрямовані на утримання спільного майна.
Якщо хтось із співвласників відмовляється брати участь у витратах, інші співвласники можуть здійснити їх самостійно і вимагати від цього співвласника відшкодування понесених витрат у судовому порядку або ж безпосередньо звернутись до суду з позовом про примусове стягнення з співвласника, який відмовився нести тягар утримання спільного майна, коштів для цієї мети.
Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 13.03.2019р. у справі №521/3743/17-ц.
Отже, позивач сплатив замість відповідача грошові кошти у розмірі 5 272,33грн. за надані комунальні послуги, а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те, що оскільки між сторонами відсутні договірні відносини щодо розподілу витрат на утримання спірної квартири, відповідач житлово-комунальними послугами не користувався, то відсутні підстави для стягнення з нього витрат за вказані послуги.