ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВУ БЕЗ РОЗГЛЯДУ У ЗВ’ЯЗКУ З ПОВТОРНОЮ НЕЯВКОЮ ПОЗИВАЧА
Особа звернулася до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення (висновку) районної комісії з питань захисту прав дитини районної державної адміністрації.
Ухвалою суду першої інстанції позов було залишено без розгляду. Ухвала суду була мотивована тим, що належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи позивач в підготовче судове засідання не з’явився та не подав заяву про розгляд справи за його відсутності, хоча належним чином був повідомлений про дату проведення та відкладення усіх підготовчих засідань, що підтверджується наявними в матеріалах справи заявами позивача.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши при цьому, що положення ст.257 ЦПК України мають універсальний характер та підлягають застосуванню у підготовчому судовому засіданні, виходячи з системного тлумачення норм ЦПК України, які дозволяють приймати відповідні судові рішення й у підготовчому судовому засіданні, зокрема п.1 ч.2 ст.200 ЦПК України.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 10.02.2021р. у справі №598/2250/19 касаційну скаргу позивача було задоволено, ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції було скасовано, справу направлено на розгляд до суду першої інстанції.
Верховний Суд вказав, що за змістом п.3 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з’явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез’явлення не перешкоджає розгляду справи.
Суд касаційної інстанції роз’яснив, що з аналізу змісту п.3 ч.1 ст.257 ЦПК України залишення позовної заяви без розгляду з цієї підстави може мати місце лише в тому випадку, якщо позивач, який був належним чином повідомлений про час слухання справи, повторно не з’явився саме в судове засідання, а не в підготовче засідання.
Верховний Суд звернув увагу, що подібні за змістом висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 21.10.2019р. у справі №756/15271/17 (провадження №61-14373св19), від 11.03.2020р. у справі №761/8849/19 (провадження №61-21428св19).