Новости судебной практики

news

ПРО ТЕ, ЯКА ІНФОРМАЦІЯ З ЄРДР Є ПУБЛІЧНОЮ

Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – «КПК України») регламентує спеціальний порядок доступу учасників кримінального провадження до інформації, створеної в ході досудового розслідування відповідної кримінальної справи.

Інформацією, яка містить таємницю досудового розслідування, є та, яку було створено або одержано відповідачем у кримінальному провадженні після внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення. Доступ до такої інформації мають учасники кримінального провадження та інші особи.

Відповідне положення міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.04.2020р. у справі №826/7244/18.

Обставини справи:

Позивач, яким є адвокат, звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Генеральної прокуратури України (далі – «ГПУ»), у якому просив:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо належного розгляду адвокатських запитів про надання інформації позивача від 12.03.2918р. №1203/1, від 02.04.2018р. №0204/1 в інтересах ОСОБА)2;

2) зобов’язати ГПУ надати запитувану інформацію, а саме: чи провадиться відповідачем (структурними підрозділами, територіальними органами прокуратури) досудове розслідування у кримінальних провадженнях, за якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – «ЄРДР») внесені відомості про вчинення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, кримінальних правопорушень, та кримінальних провадженнях, у яких учасником (стороною) є ОСОБА_2, а якщо провадиться, то повідомити:

– повний перелік кримінальних проваджень та коли саме, за яким номером, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відповідні відомості до ЄРДР;

– яким саме учасником (стороною) є ОСОБА_2 і яких саме кримінальних проваджень, їх номер (номери);

– чи здійснювалося стосовно ОСОБА_2 повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень і якщо здійснювалося, то коли, у яких кримінальних провадженнях та за якими статтями Кримінального кодексу України.

Місцевий суд, з чим погодився апеляційний суд, позов задовольнив. Відповідач подав касаційну скаргу.

Позиція Великої Палати Верховного Суду:

Велика Палати Верховного Суду (далі – «ВП ВС») частково задовольнила касаційну скаргу ГПУ.

ВП ВС дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми процесуального права та обґрунтовано дійшли висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.

ВП ВС погодилася з тим, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачу в наданні запитуваної ним в адвокатських запитах інформації, а саме щодо переліку кримінальних проваджень, за якими до ЄРДР внесені відомості про вчинення ОСОБА_2 кримінальних правопорушень, а також стосовно дат, номерів, обставин та кваліфікації внесених відомостей до ЄРДР.

Щодо запиту позивачем у відповідача іншої інформації, то ВП ВС зазначила наступне:

П.5 ч.1 ст.3 КПК України встановлено, що досудовим розслідуванням є стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

У ч.2 ст.214 КПК України, зокрема, передбачено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.

Таким чином, інформацією, яка містить таємницю досудового розслідування, є та, яку було створено або одержано відповідачем у кримінальному провадженні після внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення. Доступ до такої інформації мають учасники кримінального провадження та інші особи.

Так, КПК України регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників кримінального провадження з інформацією, створеною (одержаною) у ході досудового розслідування та судового провадження відповідної кримінальної справи. А тому доступ учасників кримінального провадження, до яких належить, зокрема, адвокат, до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування, забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.

Інші особи, які не є учасниками кримінального провадження, можуть реалізувати своє право на отримання відповідної інформації за наявності підстав, передбачених ч.1 ст.222 КПК України.

Отже, інша частина запитуваної інформації, яку просив надати позивач, є наслідком проведення досудового розслідування у конкретному кримінальному провадженні та містить таємницю досудового розслідування, отримати яку позивач як адвокат може виключно в порядку, визначеному КПК України.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved