Новости судебной практики

news

ПРО СУДОВІ СПОРИ З АНТИМОНОПОЛЬНИМ КОМІТЕТОМ УКРАЇНИ

Деякі суб’єкти господарювання (наприклад, виробники певних товарів, мережі, які здійснюють продаж товарів) часто мають справу з Антимонопольним комітетом України (далі – «АМКУ»), який надсилає їм вимоги про надання інформації та документів, проводить розслідування, надає рекомендації і т.д. Інші суб’єкти господарювання можуть мати справу з АМКУ дуже рідко або взагалі за всю свою діяльність не мати справ з АМКУ. Трапляються випадки, коли АМКУ накладає на суб’єктів господарювання штрафні санкції, але такі рішення АМКУ можуть бути необґрунтованим і безпідставним і їх можна успішно оскаржити в суді.

Звертаю увагу на висновки Верховного Суду, які містяться у наступних рішеннях. Такі позиції Верховного Суду підлягають обов’язковому врахуванню під час підготовки суб’єктом господарювання стратегії свого захисту в суді:

1. У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30.01.2020р. у справі №910/14949/18 зроблено висновок, що саме на АМКУ покладено обов’язок навести відповідні докази у своєму рішенні, на підставі яких цей орган дійшов висновку про обставини справи. При цьому суд повинен дослідити та оцінити наведені АМКУ докази і в разі їх підтвердження вони можуть бути достатніми для висновків органу, викладених у рішенні АМКУ. Тобто під час перевірки законності рішення АМКУ в суді, АМКУ зв’язаний тими доводами та доказами, на яких ґрунтується його рішення про порушення вимог антимонопольного законодавства. Будь-які інші докази, які не були встановлені та покладені в основу рішення АМКУ, прийматись судом не можуть.

2. У постанові Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством Касаційного господарського суду від 21.04.2021р. у справі №910/701/17 зроблено висновок, що суб’єкт господарювання, на відміну від АМКУ, має право звертатись до суду із новими доказами. Так, Верховний Суд дослідив положення спеціального законодавства щодо діяльності АМКУ та дійшов висновку, що рішення АМКУ має містити усі докази, якими обґрунтовуються його висновки. Водночас законодавство стосовно прав осіб, які беруть (брали) участь у справі (зокрема, щодо наведення доказів) не обмежує цих осіб у наданні до суду доказів, які раніше не були подані ними в процесі розгляду АМКУ справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved