Новости судебной практики

news

ПРО СТРОК ОСКАРЖЕННЯ ПОСТАНОВИ ПРО ПОРУШЕННЯ ПДР

Строк оскарження постанови про порушення Правил дорожнього руху, у тому числі зафіксованого у автоматичному режимі, починається з моменту отримання такої постанови.

Відповідне положення міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.06.2020р. у справі №686/28291/19.

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції у Хмельницькій області (далі – «відповідач») із вимогами: скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, від 01.10.2019 серії ЕАК №1574537.

Ухвалою суду першої інстанції адміністративний позов залишено без розгляду. Залишаючи позов без розгляду, суд першої інстанції встановив, що позивачем пропущено строк звернення до суду, який ст.286 КАС України передбачено для оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Суд першої інстанції вважав, що обчислення строку на оскарження постанови розпочалося саме з дати її винесення, тобто з 01.10.2019.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивачем було подано апеляційну скаргу.

Постановою суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу позивача задоволено, ухвалу суду першої інстанції скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. Таке рішення суд апеляційної інстанції мотивував тим, що постанова у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі) може бути оскаржена протягом десяти днів після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

Із копії оскаржуваної постанови від 01.10.2019 серії ЕАК №1574537 вбачається, що позивач відмовився від її одержання (а.с.6). Таку постанову отримано позивачем 11.10.2019 відповідно до інформації ПАТ «Укрпошта» за трек-номером відправлення №2900801176362. До суду з адміністративним позовом позивач звернувся 16.10.2019, скерувавши позовну заяву до суду через поштове відділення.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач не пропустив строк звернення до суду, оскільки позивачем оскаржувану постанову отримано 11.10.2019, а позовну заяву подано до суду 16.10.2019, тобто у визначений законодавством строк, обчислений із моменту отримання постанови в справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідач з вказаним вище рішенням апеляційного суду не погодився і подав касаційну скаргу.

Позиція Верховного Суду:

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду погодилася з висновком суду апеляційної інстанції з огляду на наступне:

Аналіз норм ст.289 КУпАП і ч.2 ст.291 КУпАП свідчить, що постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, може бути оскаржена протягом 10 днів після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

Аналогічна правова норма закріплена також у ч.2 ст.286 КАС України, відповідно до приписів якої позовну заяву щодо оскарження рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, може бути подано протягом 10 днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Отже, при вирішенні питання пропуску строку звернення з позовом до суду щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, суди повинні з'ясувати дату отримання цієї постанови.

Із встановлених судами обставин вбачається, що позивач оскаржувану постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в день її прийняття фактично не отримував. Відповідно до інформації ПАТ «Укрпошта» таку постанову отримано позивачем через 10 днів. Водночас до суду з позовом позивач звернувся через 5 днів після отримання постанови, тобто із дотриманням десятиденного строку звернення до суду.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2020р. у справі №755/7433/19.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved