ПРО ПРАВО СПІВВЛАСНИКА ОЗНАЙОМЛЮВАТИСЯ З ДОКУМЕНТАМИ ОСББ
Співвласник має право ознайомлюватися (а не отримувати копії) з документами за весь час існування ОСББ, а не лише з дати, коли він став членом ОСББ.
Вказаний вище висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 05.08.2020р. у справі №522/9294/16-ц.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – «ОСББ») та з урахуванням уточнень просив суд зобов’язати ОСББ надати копії усіх протоколів загальних зборів, які відбулися протягом існування ОСББ та копії усіх фінансових звітів.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він є членом ОСББ та неодноразово звертався до ОСББ з письмовими заявами щодо ознайомлення з усіма протоколами загальних зборів та усіма фінансовими звітами ОСББ, але відповідач ігнорував його звернення.
Рішенням районного суду позов було задоволено. Зобов’язано ОСББ надати позивачу копії протоколів усіх загальних зборів та копії усіх фінансових звітів ОСББ з моменту його створення і по дату ухвалення судового рішення.
Постановою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСББ було задоволено частково. Рішення районного суду змінено. Зобов’язано ОСББ надати позивачу копії протоколів загальних зборів, а також копії фінансових звітів ОСББ з дати, коли позивач став членом ОСББ, а в решті рішення районного суду було залишене без змін.
Позивач з рішенням апеляційного суду не погодився і подав касаційну скаргу.
Позиція Верховного Суду:
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 05.08.2020р. у справі №522/9294/16-ц касаційну скаргу позивача було задоволено частково. Рішення районного суду та постанову апеляційного суду було скасовано. Позовні вимоги позивача до ОСББ про зобов’язання надати копії документів були задоволені частково. Зобов’язано ОСББ надати позивачу для ознайомлення всі свої протоколи загальних зборів з правом робити з них виписки, а також надати позивачу для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Таке рішення Верховного Суду було обґрунтовано наступним:
У ст.14 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що співвласник має право, зокрема, одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.
Право позивача на ознайомлення з протоколами загальних зборів та ознайомлення з фінансовими звітами не обмежене в часі. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про те, що позивач не має права на ознайомлення з вказаними документами за минулий час, що існував до моменту набуття ним у власність квартири у будинку, що перебуває на обслуговуванні в ОСББ, не ґрунтується на законі.
Однак Верховний Суд не задовольнив позовну вимогу щодо зобов’язання відповідача надати позивачу копії усіх протоколів загальних зборів ОСББ, які відбулися від дня його створення по поточну дату, а також копії усіх фінансових звітів ОСББ, проте відповідно до вищенаведених норм права позивач має право вимагати лише знайомлення з протоколами загальних зборів та робити з них виписки та ознайомлення з фінансовими звітами.
Враховуючи ту обставину, що позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про надання йому можливості ознайомитися із протоколами загальних зборів ОСББ та його фінансовими звітами, суд касаційної інстанції вважає, що спосіб задоволення його позовних вимог шляхом зобов’язання відповідача надати позивачу для ознайомлення протоколи загальних зборів та надати позивачу можливість робити з них виписки, а також надати позивачу для ознайомлення всі свої фінансові звіти в цьому випадку не буде виходом за межі позовних вимог, оскільки фактично позивач звернувся із позовом про відновлення його порушеного права на інформацію, яке повинне бути захищене у встановлений законом спосіб.