ПРО НАСЛІДКИ ФОРМАЛЬНИХ НЕДОЛІКІВ У ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ
Наявність формального недоліку в податкових накладних не є безумовною підставою для позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту. Сама лише наявність формального недоліку (не зазначення продавцем коду УКТ ЗЕД) у податкових накладних не свідчить про відсутність господарської операції.
Відповідні висновки містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.02.2020р. у справі №825/785/16.
Обставини справи
Підприємство звернулося до суду з позовом до податкової інспекції, в якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним правомірно та своєчасно віднесено суми ПДВ до податкового кредиту відповідних періодів по спірних податкових накладних, що підтверджується відповідними первинними документами, які відображені в бухгалтерському та податковому обліку позивача, а також зазначив, що певні недоліки в заповненні податкової накладної контрагентами позивача не роблять такі накладні недійсними.
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили у задоволенні позову.
Позивач подав касаційну скаргу на такі рішення судів.
Позиція Верховного Суду
На думку колегії суддів Касаційного адміністративного суду, суди попередніх інстанцій помилково не врахували, що для цілей податкового обліку беруться до уваги насамперед економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення відповідних операцій; не застосували підходу «превалювання суті над формою» та не з'ясували справжню сутність правовідносин, дослідивши лише відповідність податкових накладних формальним вимогам, передбаченим законодавством, а не фактичні відносини, що існували.
Наявність формального недоліку (не зазначення продавцем коду УКТ ЗЕД) у податкових накладних не свідчить про відсутність господарської операції та у розумінні ст.201 ПК України в редакції, що була чинною на момент формування спірних податкових накладних, не є безумовною підставою для позбавлення платника податку права на формування податкового кредиту, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися).
Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Станом на 30.04.2020р. суд першої інстанції ще не прийняв нове рішення за результатом нового розгляду цієї справи.