ВЕРХОВНА РАДА ВИЗНАЛА КАРАНТИН ФОРС-МАЖОРНОЮ ОБСТАВИНОЮ
17.03.2020р. на позачерговому ранковому засіданні Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» (проект № 3219), яким карантин визначено форс-мажорною обставиною. Таким чином, юридичний факт запровадження карантину віднесено до форс-мажорних обставин.
Відповідно до цього Закону ч. 2 ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» після слів «введення комендантської години,» буде доповнена текстом «карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України».
До внесених змін вказана стаття мала наступну редакцію:
Стаття 141. Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)
Відповідно до Цивільного кодексу України (далі – «ЦК України») та Господарського кодексу України (далі – «ГК України») сторона яка зазнала впливу форс-мажору звільняється від відповідальності за невиконання та/або неналежне виконання своїх зобов'язань.
Ч. 2 ст. 218 ГК України визначає, що у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.