УХВАЛЕНО ЗАКОН ПРО ФІНМОНІТОРИНГ: ПОРІГ ДЛЯ ЗВІТНОСТІ ЗБІЛЬШЕНО В 2,5 РАЗИ
06.12.2019 р. Верховна Рада України прийняла Закон про фінмоніторинг (проект № 2179). Цей закон набирає чинності через 4 місяці з дня його опублікування, крім деяких положень.
Закон спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави, забезпечення національної безпеки шляхом визначення правового механізму запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, державні органи, органи місцевого самоврядування, правоохоронні та розвідувальні органи України.
Законом збільшено порогову суму та зменшено кількість ознак для обов'язкового звітування про фінансові операції, про які суб'єкти первинного фінансового моніторингу (банки, страховики, кредитні спілки, ломбарди, біржі, платіжні організації та інші фінансові установи) зобов'язані були повідомляти у Держфінмоніторинг, а саме залишено обов'язок повідомляти про фінансові операції на суму більше 400 тис. грн. (зараз 150 тис. грн.) та пов'язані з готівкою, переказом коштів за кордон, політично значущими особами та клієнтами з держав, що не виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, що провадять діяльність в антилегалізаційній сфері.
Крім того, Закон вводить обов'язок для платіжних систем:
– супроводжувати грошові перекази інформацією про платника та одержувача переказу;
– забезпечувати наявність та повноту інформації про платника та одержувача платежу;
– встановлювати запобіжні заходи, спрямовані на протидію маніпуляціям з грошима, одержаними від злочинів, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму.
Визначено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний, наскільки це можливо, проводити аналіз та вивчення підстав і цілей усіх фінансових операцій, що відповідають хоча б одній із таких ознак:
– є складними фінансовими операціями;
– є незвично великими фінансовими операціями;
– проведені у незвичний спосіб;
– не мають очевидної економічної чи законної мети.
Суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен підвищити ступінь і характер моніторингу ділових відносин з метою визначення, чи є такі фінансові операції або дії клієнта підозрілими.