РОЗ’ЯСНЕННЯ ТПП ЩОДО АКТУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПРО ФОРС-МАЖОР

У ТПП визначили коло найпопулярніших питань щодо форс-мажору та надали відповіді на них.

 

1. Чи визнає ТПП карантин форс-мажором?

Так, визнає. На рівні держави було прийнято зміни до ч. 2 ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».

 

2. Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв'язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину?

Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов'язання.

 

3. Чи виправдовує карантин, у зв'язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди?

На законодавчому рівні відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати орендну плату не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.

Важливо!

ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв'язку із введеними на рівні державної влади обмеженнями або заборонами для суб'єктів господарювання у відповідних сферах.

 

4. Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосування штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності?

Так, можливо - у разі, якщо сторонами буде внесено зміни до договору мирним шляхом. ТТП рекомендує застосувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов'язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов'язань та не потребуватиме засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань на території України.

Також якщо відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

 

5. Чи можна визнати форс-мажором припинення діяльності підприємства у зв'язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?

Ні, у разі відсутності на це розпорядження на рівні держави, яке зобов'язує підприємство припинити діяльність, у тому числі через масові звільнення, така обставина не може бути засвідчена як форс-мажор.

Важливо!

У зв'язку з введеним карантином, жодним нормативно-правовим актом на території України не передбачена можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.