Изменения и разъяснения законодательства

news

ПРО ВИДИ І ПОРЯДОК ВРУЧЕННЯ ПОВІСТОК ВІЙСЬККОМАТУ

З 24.02.2022р. відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану.

Згідно з п.8 Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022р. №65/2022 місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців доручено, зокрема, організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

Види повісток у військкомат

На даний час існує чотири види документів, які можна назвати загальним терміном «повістка», а саме:

1. Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних.

Даний вид повістки вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо особи призовника, його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. В результаті цього можуть бути виявленні підстави для звільнення особи від служби в армії, наприклад, за наявності дитини. Крім того, можуть бути встановленні підстави для відстрочки від призову на строкову військову службу, якщо у призовника є захворювання, які унеможливлюють проходження військової служби.

2. Повістка на проходження військово-лікарської комісії (далі – ВЛК).

Це повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність призовника до строкової служби.

3. Повістка-призов на строкову військову службу.

У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Крім того, в такій повістці зазначається, що при собі необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

4. Мобілізаційне розпорядження.

Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Порядок вручення військових повісток

Відповідно до п.56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002р. №352) оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Крім того, повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Повістка має бути вручена особисто або уповноваженими особами повинен бути складений акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків.

У разі надходження на підприємство листа з територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідальна за ведення військового обліку особа зобов’язана вручити повістку військовозобов’язаному працівнику під підпис. Якщо працівник відмовляється від отримання повістки, то відповідальна за ведення військового обліку особа має скласти акт про відмову від підпису та отримання повістки і відправити його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Законодавством України чітко не визначено, де саме мають вручатися повістки, а тому вручення повістки на вулиці, блокпостах, за місцем проживання тощо не є незаконним. Основна умова – встановлення особи, якій вручається повістка, що здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія тощо).

Відповідальність за нез’явлення за повісткою про виклик до військкомату

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності відповідно до ст.21010 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За ухилення від призову на строкову військову службу винна особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності за ст.335 Кримінального кодексу України.

Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved