ПРО РОБОТУ НА УМОВАХ 12 ГОДИН НА ЗМІНУ
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області надало наступні роз’яснення щодо роботи на умовах 12 годин на зміну зі шкідливими і важкими умовами праці:
Підприємства, установи, організації можуть керуватися Методрекомендаціями щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці від 19.04.2006р. №138.
Вони допускають, виходячи з виробничих потреб, за погодженням з профспілкою або в колдоговорі встановлювати тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу до 12 годин на зміну. Однак не рекомендується продовжена тривалість робочого дня на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Тому 12-годинний графік для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – виняткова міра і запроваджується, якщо виробничі й технологічні умови не дають змоги встановлювати робочий день нормальної тривалості.
При обчисленні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховують дні, коли працівник був зайнятий в умовах, передбачених Списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не менше 80% робочого часу, установленого для працівників цього виробництва, робіт, професій та посад.
Тобто, виходить, що чинні нормативні акти не забороняють 12-годинного графіка роботи працівників в шкідливих умовах праці. При цьому для обчислення стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, треба відпрацювати не менше 80% часу робочої зміни.