ПРО ОСКАРЖЕННЯ РІШЕНЬ ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ

Головне управління ДПС у Чернівецькій області надало роз’яснення деяких нюансів оскарження рішень податкової служби.

 Які встановлено строки оскарження рішень про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», до контролюючих органів?

Адміністративне оскарження таких рішень здійснюється в порядку та у строки, визначені ст.56 Податкового кодексу України (далі – «ПК України»), а саме, якщо контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов’язання платника податків за причинами, не пов’язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (далі – «ППР») контролюючого органу.

Тимчасово, на період до 31.05.2020р. (включно), зупиняється перебіг строків, встановлених ст.56 ПК України (в частині процедури адміністративного оскарження), щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) до 31.05.2020р. та/або які не розглянуті станом на 18.03.2020р. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків. З 01.06.2020р. перебіг строків продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

 

У які строки та до якого органу ДПС подається скарга на ППР або інше рішення контролюючого органу?

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби – з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог п.44.6 ст.44 ПК України) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання ППР або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Якщо контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов’язання платника податків за причинами, не пов’язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження ППР контролюючого органу.

Строки подання скарги можуть бути продовжені за правилами і на підставах, визначених п.102.6 ст.102 ПК України.

Проте на період до 31.05.2020р. (включно) зупиняється перебіг строків, а з 01.06.2020р. перебіг строків продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

В який строк платник має право подати скаргу на ППР за порушення законодавства у сфері ЗЕД?

У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд ППР протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків такого рішення. Потрібно також врахувати тимчасове, на період до 31.05.2020р. (включно), зупинення перебігу строків.

 

Чи повинен платник податків повідомляти контролюючий орган про оскарження ППР в суді?

Відповідно до абзаців першого та четвертого п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПК України, платник податків має право оскаржити в суді ППР або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків до суду з позовом грошове зобов’язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З огляду на зазначене платник податків має право оскаржити ППР або інше рішення контролюючого органу в суді незалежно від того, чи проводиться процедура адміністративного оскарження.

Водночас платник податків повинен повідомити контролюючий орган про подання позовної заяви до суду.