ПРО ОСКАРЖЕННЯ ПОСТАНОВ ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ ЗА ПОРУШЕННЯ ПДР
Долинське бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надало наступні роз’яснення щодо деяких нюансів оскарження постанов патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху (далі – «ПДР»):
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Які повноваження органів поліції?
На органи Національної поліції України покладені обов’язки розглядати справи відносно водіїв, які порушили ПДР, такі як:
– порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами;
– експлуатацію водіями транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах;
– порушення правил перевезення пасажирів при наданні послуг з перевезення пасажирів;
– перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших ПДР;
– порушення правил руху через залізничні переїзди;
– ненадання транспортних засобів поліцейським та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;
– керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами;
– випуск на лінію транспортних засобів, технічний стан яких не відповідає встановленим вимогам або без необхідних документів, передбачених законодавством;
– допуск до керування транспортними засобами водіїв, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або осіб, які не мають права керування транспортним засобом;
– порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами та інші.
Як відбувається розгляд справи?
Розгляд справи відбувається за місцем вчинення адміністративного правопорушення, за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем реєстрації транспортного засобу та на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу, оголошується, яка справа розглядається та хто притягується до адміністративної відповідальності.
Обов’язково роз’яснюються права, адже водій, відносно якого розглядається справа, має певні права, такі як: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання і головне користуватися юридичною допомогою адвоката.
Саме головне на цій стадії – подати клопотання, воно може бути як усним, так і письмовим. Що стосується письмового клопотання, то воно повинно бути долучено до матеріалів справи.
У випадку безпідставної відмови поліцейського прийняти таке клопотання та долучити його до справи, такі дії можна зафіксувати за участю свідків або на камеру телефону. Відео зйомка дій працівників поліції дозволена (ст.34 Конституції України передбачено право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб).
Розгляд справи дуже часто проводиться лише формально, поліцейський майже ніколи не повідомляє про закінчення етапу з’ясування обставин справи та перехід до розгляду справи, не надається право на дачу пояснень, не досліджуються докази та не вирішуються клопотання.
Ухвалення рішення: поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як відбувається процедура оскарження рішення, якщо не задоволено клопотання про надання захисника у справі?
Не варто втрачати надію, адже порушення поліцейським права скористатись правом на правову допомогу та не вжиття жодних дій щодо надання можливості водію реалізувати своє право на отримання такої допомоги, свідчить про порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення. Саме такий висновок було зроблено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.02.2021р. у справі № 524/9827/16-а, адже інспектор порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, не надав можливості скористатись правом на професійну правничу допомогу, яке закріплено ст.59 Конституції України. Порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
До якого суду звертатися для оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення?
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка має намір звернутись до суду із позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, має право самостійно обрати суд, до якого вона бажає звернутись: або суд за зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або суд за місцезнаходженням відповідача.
Який необхідно сплатити судовий збір?
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.04.2020р. у справі №543/775/17 встановила однаковий підхід у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору. Він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.