Изменения и разъяснения законодательства

news

ПРО НАВ’ЯЗУВАННЯ БАНКАМИ КЛІЄНТАМ ДОДАТКОВИХ ПОСЛУГ

Національний банк України (далі – «НБУ») роз’яснив, чи є законними дії банку, коли він нав'язує додаткові послуги (наприклад, під час видачі зарплатної чи пенсійної картки автоматично випускає ще й кредитку).

Пропонувати свої послуги, нехай навіть наполегливо, – це не порушення прав споживачів. Проте банкам не потрібно видавати бажане за дійсне. Якщо банк стверджує, що не може видати зарплатну чи пенсійну картку без кредитної, – він уводить в оману та нав'язує послугу. Стаття 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» забороняє такі дії. Клієнт має повне право відмовитися від нав’язаної кредитної картки.

Найчастіші випадки нав’язування послуг – у відносинах за кредитами. Клієнти часто навіть не розуміють, що банк нав’язує послуги, тому і не захищають свої права.

Показові приклади нав’язування послуг:

– банк видає кредитну картку разом із зарплатною;

– банк включає обов’язкову страховку певної страхової компанії до пакета послуг під час отримання кредиту, навіть якщо клієнт бажає застрахуватися в іншій компанії;

– банк продає страховку від нещасних випадків під час обміну валюти;

– банк самовільно підключив послугу sms-інформування та стягує за це комісію.

 

У чому ризик для клієнта?

НБУ пояснив на прикладах зі звернень громадян.

Приклад 1: Клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього він не користується кредитною карткою. Але банк стягує платіж за обслуговування кредитної картки в розмірі 20 грн. (умовно) за рахунок кредитного ліміту. Таким чином, у клієнта з’являється борг, про який він навіть не підозрює. У кращому випадку банк повідомить про виникнення заборгованості, коли клієнт не внесе на кредитку обов’язковий мінімальний платіж у наступному місяці, у гіршому – клієнт дізнається про борг, коли він досягне значної суми.

Приклад 2: Клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього баланс на рахунку відображається з урахуванням кредитного ліміту. Тобто клієнт користується карткою, не розуміючи, де його власні кошти, а де кредитні, за які потрібно сплачувати відсотки.

 

Як вирішити зазначені ситуації?

Спочатку потрібно написати скаргу на ім’я керівництва банку. Якщо банк відмовляється йти назустріч і нехтує скаргою, слід звертатися до НБУ.

Профільний підрозділ (Управління захисту прав споживачів фінансових послуг) опрацьовує всі скарги. Якщо є ознаки порушень, фахівці звертаються безпосередньо до банку, аби виправити ситуацію.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved