Изменения и разъяснения законодательства

news

ПРО АВТОФІКСАЦІЮ ПОРУШЕНЬ ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ

Новгородківське бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надало наступне роз’яснення про автофіксацію порушень правил дорожнього руху (далі – «ПДР») та про притягнення до відповідальності за такі порушення:

Що таке система фіксації адміністративних правопорушень?

Системою фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі (далі – «Система») є мережа технічних засобів (приладів контролю), які забезпечують в автоматичному режимі фотозйомку або відеозапис подій, що містять ознаки адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розпізнавання номерних знаків транспортних засобів та передачу інформації про зафіксовані події телекомунікаційними мережами до автоматизованої системи обробки даних МВС.

За допомогою Системи фіксуються наступні порушення:

– перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів;

– проїзд на заборонний сигнал світлофора;

– порушення правил зупинки і стоянки;

– порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів;

– порушення встановленої для транспортних засобів заборони виїзду на смугу зустрічного руху;

– порушення правил руху через залізничний переїзд;

– порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

Розміщення даної системи можливе як на загальнодержавному рівні, так і на місцевому на аварійно-небезпечних місцях або місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод автомобільних доріг загального користування державного значення за рішеннями власників таких доріг та письмового погодження з відповідним уповноваженим органом Національної поліції.

Як формується постанова?

Департамент патрульної поліції Національної поліції є уповноваженим органом для накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.

Після фіксації порушення інформація надходить до центру обробки даних автоматичної фіксації порушень. Уповноважена особа шляхом опрацювання інформаційних файлів та метаданих до них з автоматичною фіксацією подій з ознаками адміністративного правопорушення розглядає можливість для винесення постанови про накладення адміністративного стягнення за зафіксоване правопорушення в автоматичному режимі.

У своїй роботі уповноважений поліцейський може використовувати наступні ресурси:

– Єдиний державний реєстр транспортних засобів;

– інформаційно-телекомунікаційну систему Державної прикордонної служби України;

– Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тощо.

Використання даних ресурсів необхідне для встановлення фізичної особи або керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб (або відомості про належного користувача транспортного засобу), або особу, яка ввезла на територію України транспортний засіб, зареєстрований за її межами.

Після оцінки доказів уповноважена особа за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю виносить постанову про накладення адміністративного стягнення за зафіксоване правопорушення в автоматичному режимі (без складання протоколу про адміністративне правопорушення).

Дана постанова друкується з використанням засобів Системи та протягом трьох днів із дня її винесення передається національному оператору поштового зв’язку для доставлення за адресою місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи) рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Хто несе відповідальність: водій чи власник транспортного засобу?

Відповідно до ст.122 КУпАП суб’єктом вищезазначених правопорушень є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення.

Втім, відповідно до ст.141 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.

Якщо є обставини, які свідчать про вчинення порушення іншою особою, власник транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови повідомити про ці обставини (наприклад, транспортний засіб знаходився у володінні чи користуванні іншої особи, вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо) орган або посадову особу, що винесла постанову про накладення адміністративного стягнення. На період з’ясування та перевірки виконання постанови зупиняється до моменту встановлення особи, яка вчинила зафіксоване правопорушення.

Для уникнення надходження постанови власнику транспортного засобу, а не водію, який вчинив адміністративне правопорушення, рекомендується своєчасно вносити відомості про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Як перевірити наявність штрафу та оплатити його?

Переглянути відомості про наявність адміністративного стягнення або сплатити штраф за порушення ПДР можна декількома способами:

– через сайт Міністерства внутрішніх справ України;

– через мобільний додаток Міністерства внутрішніх справ України «Штрафи ПДР»;

– в електронному кабінеті водія;

– через додаток «Дія» або через банки та інші сервіси, які функціонують в Україні на законних підставах.

Які терміни для оплати штрафу за вчинене правопорушення?

У разі сплати правопорушником 50% суми штрафу, визначеного у постанові, протягом 10 банківських днів з дня набрання законної сили постановою, така постанова вважається виконаною.

Постанова про накладення адміністративного стягнення за порушення зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), також вважається виконаною у разі сплати штрафу за повідомленням про притягнення до адміністративної відповідальності, залишеним уповноваженою посадовою особою на місці вчинення правопорушення на лобовому склі транспортного засобу, у тому числі шляхом сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вчинення відповідного правопорушення.

У разі несплати штрафу протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою, така постанова підлягає примусовому виконанню.

Якщо постанова оскаржується, то виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.

Який порядок оскарження постанови?

Постанову у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, може бути оскаржено до вищого органу або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.

У ст.289 КУпАП зазначено, що скаргу на постанову у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, потрібно подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Запорожский адвокат - Дудник Игорь Геннадиевич. Все виды юридических услуг

Конфиденциальная, квалифицированная, своевременная и доступная правовая помощь

© 2019, All Rights Reserved