ГОЛОВНІ НОВАЦІЇ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗОСІБ У 2020 РОЦІ
Офіс великих платників податків ДПС повідомив, що із введенням в дію Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-ІХ вступили в силу основні зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб.
Фізособам при отриманні винагород та інших виплат за цивільно-правовими договорами від фізосіб-платників єдиного податку 4 групи не потрібно подавати декларацію про доходи за звітний рік і самостійно сплачувати ПДФО.
Суму відшкодування моральної шкоди дозволено не включати до місячного оподатковуваного доходу в розмірі, встановленому в рішенні суду. Але, ця сума не повинна перевищувати чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, або розмір, визначений законом.
Фізособи можуть отримати розстрочку на сплату ПДФО тільки в разі прощення основної суми боргу по іпотечних кредитах до закінчення строків позовної давності. До внесення змін розстрочку можна було отримати і в разі прощення суми відсотків.
Не оподаткується сума страхових (регламентних) виплат, страхових відшкодувань, що здійснюються Моторним (транспортним) страховим бюро України. Однак така сума не може перевищувати розмір шкоди, фактично заподіяної вигодонабувачу (бенефіціару), що визначається за звичайними цінами на дату такої страхової виплати.
Уточнено, що для отримання права на податкову знижку копія договору подається тільки при наявності договору. Тобто якщо договір не укладався, то і копія не потрібна. У такому випадку подаються лише платіжні і розрахункові документи, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за отриманням податкової знижки (їх покупця/отримувача).
Змінено штраф за неповідомлення нотаріусами інформації про укладення договорів оренди нерухомості. Порядок застосування штрафних санкцій визначений в спеціальній ст.1191 Податкового кодексу України. Розмір такого штрафу становить: 680,00 грн. за перше порушення і 1 360,00 грн. за кожне наступне протягом року порушення. Аналогічні штрафи діють для посередників зі здачі нерухомості в оренду.
Продажем інвестиційного активу нині вважається повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), раніше внесених ним (або особою, у якого інвестиційний актив був придбаний прямо або опосередковано) до статутного капіталу емітента корпоративних прав, в разі зменшення статутного капіталу такого емітента.
Крім того, якщо інвестиційний актив продається нерезидентам-пов'язаним особам або нерезидентам, операції з якими контролюються згідно з пп.39.2.1.2 Податкового кодексу України, або придбавається у таких нерезидентів, то в цьому випадку:
- доходи від продажу визначаються в розмірі не нижче звичайної ціни;
- витрати на придбання - в розмірі не вище звичайної ціни.
Ці правила визначення доходів і витрат не поширюються на операції з продажу інвестактиву, якщо: покупець-іноземна компанія, прямо або опосередковано контрольована продавцем-фізособою або покупець залишається власником інвестиційного активу на кінець року, в якому актив був придбаний.
До переліку об'єктів нерухомості, продаж (обмін) яких не обкладається ПДФО при виконанні умов пп.172.2.1 Податкового кодексу України, включені об'єкти незавершеного будівництва.
Відбулися зміни в оподаткуванні продажу рухомого майна. Так зокрема, другий продаж (обмін) протягом звітного року одного з таких об'єктів рухомого майна, як легковий автомобіль і/або мотоцикл, і/або мопед або інший транспортний засіб, оподатковується за ставкою 5%. А дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього і наступних таких об’єктів рухомого майна оподатковується за ставкою 18%.
За неподання форми №1ДФ нова редакція Податкового кодексу України передбачає штраф у розмірі 1 020,00 грн. (за перше порушення).